Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dření ocasu

Dření kořene ocasu
Dření kořene ocasu je nepříjemný problém, který může mít celou řadu příčin. Jednou z nich – v dnešní době ne příliš častou příčinou – je napadení koňskými roupy (Oxyuris equi). Dospělé samičky kladou na kůži v okolí řitního otvoru vajíčka, což koně svědí, takže se snaží si tato místa poškrábat. Další příčiny mohou být alergie, například na hmyz či krmivo. Svědění a následné dření ocasu mohou vyvolat i vnější parazité, například vši nebo svrab. Velmi pravděpodobnou příčinou však jsou plísně, které se na kořen ocasu přenesou otřením o stěnu boxu, která trpí tzv. „stájovou únavou“, tedy nebyla dlouho čištěná a dezinfikovaná. Může se jednat i o drobná poranění, která při takovém, mnohdy náhodném, otření vzniknou. Může se také stát, že si kůň do kořene ocasu zadřel třísky, které zde zhnisaly. Další příčinou bývá zapaření a nedostatečná hygiena okolí konečníku, kořene ocasu či vnějších pohlavních orgánů klisen. Avšak pozor! I nadměrná péče o tyto partie těla koně, jejich pravidelné šampónování, mydlení, mazání je škodlivé. Kůže je tak zbavená přirozené ochrany proti vnějším vlivům i všudypřítomným baktériím a také se vysušuje a stává citlivější na podráždění. Dření ocasu se uvádí i jako zlozvyk, na to ale příliš nevěřím. Je pravda, že častěji jsou postiženi koně, kteří tráví hodně času ve stáji, myslím si však, že i zde je příčinou zanedbaná hygiena stáje, která odporuje přirozeným podmínkám, na které si tělo koně zvykalo desítky tisíc let (konkrétně velká koncentrace patogenních mikroorganismů v prostředí stáje a oslabení imunity koní žijících v takovém prostředí).
Jakmile se kůň jednou začne škrábat, poraní si kůži, do níž se druhotně dostanou baktérie z prostředí, způsobí v ní zánět, který mimo jiné svědí. Začarovaný kruh je uzavřen.
Kůň, který si dře kořen ocasu, by měl být řádně odčerven. Jeho životní prostředí by mělo být důkladně vyčištěno a dezinfikováno. Majitel by neměl používat žádné šampony ani mýdla a pokud musí koně umýt, pak jen čistou vodou. Kůň by měl trávit co nejvíce času ve výběhu či nejlépe na pastvině, kde by měl mít možnost se dle libosti válet. Z kořene ocasu může nechat majitel odebrat vzorky na vyšetření a kultivaci, protože tak lze prokázat přítomnost plísní, svrabu či specifických baktérií. Pokud se něco z toho prokáže, je třeba zvolit odpovídající léčbu. Jinak velmi dobře pomůže důkladná koupel ve kvalitním dezinfekčním prostředku, například v naředěné Betadyne. Je třeba ocas pořádně vydrhnout, aby se dezinfekce dostala mezi žíně i do drobných ranek v kůži. Poté je třeba ocas důkladně vypláchnout čistou tekoucí vodou a koně nechat uschnout na vzduchu, nejlépe ho povodit. Pokud je kůže přesušená, lze do ní vmasírovat dětský olejíček. Tuto péči je dobré věnovat ocasu koně jednou za čas, ale nic se nemá přehánět. V létě je dobré tyto partie umývat čistou vodou a nechat uschnout na vzduchu. Je třeba koně chránit před hmyzem, ale majitel si musí dávat pozor na možné reakce koně na repelenty. V těžkých případech, kdy došlo k bakteriální infekci kůže, bude muset přijít veterinář a koni podat antibiotika.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář